Średnie napięcie

Falowniki średniego napięcia

falownik napięciaPrzemiennik częstotliwości to urządzenie, którego zadaniem jest przekształcanie napięcia przemiennego o stałej częstotliwości w napięcie stałe. Wytwarzane przez przemiennik napięcie stałe jest niezbędne do wytwarzania napięcia o regulowanej częstotliwości, które służy do zasilania silników elektrycznych.

Przemienniki częstotliwości średniego napięcia często nazywane są falownikami. Falowniki średniego napięcia to – zgodnie z nazwą – falowniki zasilane średnim napięciem, które mogą być wykorzystywane do bezpośredniego zasilania silników średniego napięcia z pominięciem urządzeń pośredniczących, takich jak transformator. Podstawowym zadaniem, jakie spełnia falownik prądowy (tzw. falownik napięciowy) jest przemiana napięcia w sekwencji AC-DC-AC oraz zmiana napięcia wejściowego na płynnie regulowaną częstotliwość napięcia wyjściowego .

Przemienniki częstotliwości średniego napięcia składają się z czterech podstawowych elementów: prostownika, układu pośredniego, układu sterowania i nadzoru oraz z części mocy.

Sofstart to urządzenie, które ogranicza udar prądowy, a więc duże natężenie prądu występujące w krótkim czasie w momencie włączania urządzeń elektrycznych. Dawnej układy soft startu były wykonywane przy wykorzystaniu elementów biernych oporowych i indukcyjnych włączanych przy pomocy łączników elektrycznych. Dzisiaj służą do tego układy energoelektroniczne sterowane mikroprocesorowo.

Przemiennik częstotliwości i softstart w praktyce

W praktyce sofstarty i przemienniki częstotliwości średniego napięcia umożliwiają łagodny rozruch silnika. Dodatkowo urządzenie takie jak przemiennik częstotliwości umożliwia sterowanie procesem z wykorzystaniem zmiany prędkości napędu. Ogranicza to koszty energii i utrzymania, zmniejsza liczbę niezbędnych komponentów, a także zmniejsza zużycie silnika.

Jak dobiera się falowniki średniego napięcia?

Dobór falownika prądowego polega na odpowiednim dopasowaniu jego parametrów do sieci zasilającej oraz parametrów znamionowych istniejącego silnika lub na nowo projektowanego.

Falowniki dobiera się do danego układu w taki sposób, aby jego parametry zapewniały jak najwyższą sprawność całego układu napędowego oraz powodowały jak najmniejsze zakłócenia sieci zasilającej. Ważne jest również dobranie odpowiedniego rozwiązania chłodzenia przemiennika częstotliwości w zależności od aspektów obiektowych.

Nie bez znaczenia dla wyboru falownika prądowego są warunki w miejscu pracy urządzenia, miejsce montażu samego falownika oraz odległość do  silnika.

Jakie zastosowanie znajduje falownik napięciowy?

Falownik napięciowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Wykorzystuje się go między innymi w konstrukcji elektronicznych przetwornic częstotliwości. W produktach AGD falownik napięciowy jest wykorzystywany m.in. w pralkach, mikserach, młynach i bieżniach elektrycznych. W bieżni elektrycznej falownik odpowiada za regulowanie prędkości silnika wg. wzoru na prędkość obrotową silnika.

Cena falowników ma znaczący wpływ na cenę wyrobu gotowego.

Przemienniki częstotliwości średniego napięcia i softstarty w ofercie TAKOM

W asortymencie posiadamy szeroki wybór wysokiej jakości produktów przeznaczonych do zasilania silników elektrycznych od kilku kilowatów do 20 MW i regulacji ich prędkości – Do tego celu oferujemy najlepsze dostępne na rynku rozwiązania  – sofstarty i przemienniki częstotliwości średniego i niskiego napięcia renomowanych producentów takich jak: Rockwell Automation, VACON, ABB, Danfoss oraz Eaton.

Opórcz integracji o dostaw falowników i softsratów Naszym Klientom proponujemy kompleksowe usługi serwisowe. Nasza oferta w tym zakresie obejmuje serwis falowników gwarancyjny i pogwarancyjny  Rockwell Automation, VACON, ABB, Danfoss oraz EATON.