Co to jest falownik, a co to jest przemiennik częstotliwości?

Co to jest falownik, a co to jest przemiennik częstotliwości?

Bywa, że pojęcia technologiczne, które nie do końca są nam bliskie i znane, są używane zamiennie. Niekiedy poprawnie, innym razem błędnie i to właśnie ma miejsce w przypadku falownika i przemiennika częstotliwości. To dwie różne rzeczy, a w zrozumieniu tego, co je charakteryzuje, pomoże Ci poniższe wyjaśnienie.

Falownik – podstawy działania i zastosowanie

Falownik, inaczej nazywany także inwerterem, to urządzenie elektroniczne, które jest używane do zmiany częstotliwości i napięcia prądu zmiennego. Jego głównym zadaniem jest kontrolowanie prędkości obrotowej silników elektrycznych oraz zapewnienie im płynnej regulacji. Falowniki są szeroko stosowane w przemyśle, transportu, energetyce i wielu innych dziedzinach.

Istnieją różne typy falowników, takie jak falowniki napięcia, falowniki prądu, czy falowniki jednofazowe. Wybór odpowiedniego typu zależy od konkretnych wymagań i zastosowań. Falowniki są również dostępne w różnych zakresach mocy, co pozwala na ich wykorzystanie w małych urządzeniach domowych, a także w dużych przemysłowych maszynach.

Przemiennik częstotliwości – co to takiego?

Przemiennik częstotliwości pełni bardzo podobną rolę jak falownik. Jego głównym zadaniem jest zmiana częstotliwości i napięcia prądu zmiennego w celu kontroli prędkości silników elektrycznych.

Przemiennik częstotliwości – w porównaniu z falownikiem – to bardziej ogólny termin, który odnosi się do urządzenia zdolnego do zmiany częstotliwości prądu zmiennego, bez względu na sposób przekształcenia napięcia. W praktyce oznacza to, że przemiennik częstotliwości może obejmować falownik, ale może także zawierać inne elementy, takie jak transformator czy filtr.

Różnice między falownikiem a przemiennikiem częstotliwości

Mimo że falownik i przemiennik częstotliwości są używane do podobnych celów i mają wiele cech wspólnych, istnieją pewne różnice między nimi, które warto uwzględnić.

  1. Sposób działania

Najważniejszą różnicą między falownikiem a przemiennikiem częstotliwości jest sposób działania. Falownik przekształca napięcie prądu stałego na prąd o zmiennej częstotliwości, zachowując napięcie prądu stałego na stałym poziomie. Przemiennik częstotliwości natomiast może również regulować napięcie prądu stałego, co pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę prędkości silnika.

  1. Zakresy mocy

Falowniki są dostępne w różnych zakresach mocy, ale często są stosowane do silników o mniejszej mocy. Przemienniki częstotliwości, ze względu na swoje bardziej zaawansowane funkcje, są często używane w przypadku większych silników i bardziej wymagających zastosowań.

  1. Koszty

Przemienniki częstotliwości są zazwyczaj droższe niż falowniki, ze względu na swoje zaawansowane możliwości regulacji. Dlatego wybór między falownikiem a przemiennikiem częstotliwości często zależy od budżetu i konkretnych potrzeb aplikacji.

Zastosowania falowników i przemienników częstotliwości

Falowniki i przemienniki częstotliwości znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Do najważniejszych zalicza się przemysł, a w nim regulację prędkości maszyn, taśmociągów, pomp, wentylatorów, a także transport, gdzie komponenty służą do kontroli prędkości pojazdów, takich jak pociągi, tramwaje czy windy. Inne sektory gospodarki korzystające z falowników i przemienników to energetyka odnawialna, klimatyzacja oraz wentylacja.