Jak dobrać i projektować szafy sterownicze?

Jak dobrać i projektować szafy sterownicze?

Trudno przecenić znaczenie szaf sterowniczych w systemach automatyki i sterowania. Urządzenia te są ich nieodłącznym elementem, dlatego muszą pracować niezawodnie. Jednak w zależności od miejsca, skali działania i realizowanych procesów, wymagania wobec szaf zmieniają się. Są inne w procesach przemysłowych, infrastrukturalnych czy budowlanych. Dlatego też wymagają zaprojektowania zgodnie z konkretnymi wytycznymi, co zagwarantuje prawidłowe działanie systemu i wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo pracowników.

Wybór odpowiedniej szafy sterowniczej

Przed rozpoczęciem projektowania szafy sterowniczej warto dokładnie zrozumieć wymagania aplikacji oraz rodzaj urządzeń, które będą w niej umieszczone. Zacznij od dokładnych pomiarów, ponieważ sam wiesz najlepiej, jakie są Twoje oczekiwania i co znajdzie się w szafie. Niezbędne komponenty to standardowo przekaźniki, sterowniki PLC, zasilacze, interfejsy użytkownika. Ale mogą też pojawić się jakieś dodatkowe elementy wyposażenia, które wymagają ekstra przestrzeni – sterowniki ruchu czy moduły komunikacyjne. Ważne jest, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na przewody i dać sobie pole do ewentualnej rozbudowy urządzenia w przyszłości.

Z jakie materiału ma być wykonana szafa?

Wybór materiału, z którego zostanie wykonana szafa sterownicza, jest bardzo ważny ze względu na stopień ochrony, jaki wówczas uzyskamy. Konstrukcja może być stalowa, nierdzewna lub z tworzywa sztucznego, a ostateczną decyzję warto uzależnić od tego, w jakich warunkach będzie eksploatowana szafa.

Stopień ochrony, określany standardem IP, musi być dopasowany do środowiska pracy. Na przykład, jeśli szafa będzie eksponowana na działanie wilgoci lub pyłu, konieczne jest wybranie takiej o dodatkowym wzmocnieniu, np. IP65.

Aspekty bezpieczeństwa, które trzeba wziąć pod uwagę

Bezpieczeństwo personelu i urządzeń jest priorytetem w projektowaniu szaf sterowniczych. Należy zastanowić się nad zabezpieczeniem przed dostępem niepowołanych osób, a także nad rozwiązaniami chroniącymi przed zwarciem czy przegrzaniem. W niektórych przypadkach konieczne jest również uwzględnienie systemów gaśniczych.

Projekt szafy sterowniczej musi być zgodny z obowiązującymi normami i przepisami, takimi jak dyrektywy maszynowe czy normy elektryczne. Należy również pamiętać o znakowaniu i identyfikacji elementów wewnątrz szafy, co ułatwi jej późniejszą konserwację i serwisowanie.

Projektowanie szafy sterowniczej – co obejmuje?

Po dokładnym zrozumieniu wymagań i wybraniu odpowiednich komponentów, które im sprostają, można przystąpić do projektowania szafy sterowniczej. Obejmuje ono zazwyczaj kilka etapów, począwszy od ustalenia, jaki będzie układ i wyposażenie wnętrza, po dobór systemu montażowego. Może to być szyna DIN, prowadnice montażowe lub specjalnie zaprojektowane panele. Najważniejsze jest, aby zapewniały one trwałość i stabilność konstrukcji.

Jeśli w szafie sterowniczej znajdują się urządzenia generujące ciepło, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i chłodzenia. Może to obejmować zamontowanie wentylatorów, wymienników ciepła lub klimatyzacji. Warto również zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, aby uniknąć miejscowych przegrzewań.